Virüs Çeşitleri
Jquery ve Mootool ile Birlikte Çalışmak
 

SSL Nedir, Ne İşe Yarar

SSL nin açılımı  Secure Socket Layer dır. Türkçesi güvenli soket katmanı demektir. SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Netscape Navigator vb) desteklediği bir standart haline gelmiş ve çok geniş uygulama alanları bulmuştur.

SSL bilginin şifreli bir şekilde gönderilmesini sağlar  ve gönderilen bilgi  sadece doğru adreste deşifre edilebilir. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit'lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar.

Güvenli veri iletişimi yapan birçok site ssl sertifikasını kullanır. Bir sitenin tarayıcı  adres satırında https ile başlaması siteye girildiğinde durum çubuğu veya adres çubuğunda asma kilit simgesinin görüntülenmesi o sitenin ssl sertifikası kullandığını gösterir. Özellikle önemli verilerin girildiği e-ticaret siteleri, bankalar, mail hesapları, sosyal paylaşım siteleri gibi web sitelerinde ssl sertifikası kullanılmaktadır.


 

Ekleyen:admin